Skóry gładkie (licowane, licowe)

To odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze. Licowanie skóry wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Ponadto skóry licowane są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć dlatego często wykorzystuj się je w produkcji skórzanych toreb i plecaków. Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami (ewentualni innymi substancjami) w celu uzyskania porządanej struktury i właściwości. Wśród skór gładkich wyróżnić można: skóry licowe bydlęce (najczęściej stosowane), Skóry licowe cielęce, z jagniąt, koźląt … (skóry delikatne), Skóry cordovan (skóry luksusowe) i inne.

Skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede) 

Skóry nubukowe (nubuck, nubuk) zaliczamy do skór szorstkich. Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe. Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry – mizdra). Charakteryzuje się strukturą „meszku” o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna). Nubuck jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie). Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć – dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji. Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga – podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry. Bywa, iż producent obuwia nubuk pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuk przypomina skóry licowe). Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

Skóra lakierowana

To skóra pokryta zazwyczaj kilkoma warstwami lakieru, który daje efekt wyjątkowo wysokiego połysku. To wyjątkowe wykończenie wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji, by nie dopuścić do pęknięć i nieodwracalnych uszkodzeń. Mając do czynienia z lakierkami należy zachować szczególną uwagę, gdyż skóra jest bardzo podatna na zarysowania, a wszelkie zabrudzenia, kurz, odciski palców są na niej bardzo widoczne. W internecie spotkać się można z wieloma domowymi sposobami na czyszczenie butów lakierowanych, np. za pomocą oliwy z oliwek, margaryny, kremu do rąk, octu, mleka … itd., itp. Mniej lub bardziej skuteczne, mniej lub bardziej absurdalne sposoby mogą czasem doprowadzić do zniszczenia naszych ulubionych butów. Czy w tym przypadku warto ryzykować skoro są pewne i sprawdzone sposoby? Na to pytanie niech każdy sam sobie odpowie, mając na uwadze fakt, iż większość uszkodzeń na skórach lakierowanych to zmiany nieodwracalne. Pamiętaj! Tylko właściwie czyszcząc i konserwując skórę zachowasz swoje ulubione buty, torebki, portfele i inne akcesoria na lata !

Skóry delikatne

Skóry cordovan, skóry nietypowe, skóry plecione, metaliczne, egzotyczne (z węża, jaszczurki, płaszczki, słonia, krokodyla, strusia, okonia nilowego … ) wymagają specjalnych kosmetyków pielęgnujących. Stosując swykłe produkty lub nie pielęgnując tych wyjątkowo pięknych materiałów doprowadzisz do ich dewastacji i nieodwracalnych uszkodzeń. Zachowaj wyjątkowy blask wyjątkowych skór.

Tekstylia

Coraz więcej na rynku wodoodpornej, oddychającej odzieży, obuwia i sprzętu z zaawansowanych technologicznie materiałów – DROP LINERS, MICROPOROUS COATINGS, Gore Tex, TRIPLE-POINT CERAMIC, MICROFIBRE FABRICS, BREATHABLE LAMINATES … Wysokiej jakości materiały wymagają specjalnego czyszczenia oraz impregnacji za pomocą konkretnych produktów High-Tech, które nie wpłyną negatywnie na wyjątkowe właściwości materiałów. Zgromadzony na powierzchni tkanin brud, tłuszcz, pot … to wszystko z czasem zmniejsza właściwości oddychające i hydrofobowe materiałów.

Kluczową sprawą jest właściwe czyszczenie i utrzymanie technologicznej odzieży odpowiednimi, wysokiej jakości środkami. Pozwala to na przywrócenie, wzmocnienie wodoodporności oraz oddychalności materiałów