Najczęściej pamiętamy o tym, żeby dbać o buty, ale często zapominamy, że nasz portfel też wymaga pielęgnacji. Dzięki temu możemy wydłużyć jego życie i zapewnić komfort użytkowania. Tym większy im częściej o niego dbamy. Najlepszym surowcem na portfel jest bez wątpienia naturalna skora. To najtrwalszy materiał, najbardziej elastyczny i rozciągliwy. Ale gdy o niego nie dbamy, skóra na nim starzeje się i portfel traci swój blask. Dziś kilka krótkich wskazówek jak zadbać o skórzany portfel.

Dbaj o skórę naturalną na co dzień

Portfel jest chyba najczęściej i najintensywniej używanym dodatkiem. Korzystamy z niego kilka a nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Podczas eksploatacji skóra na nim po prostu skóra się wyciera. Dlatego dobrze jest gdy nie nosimy go w tej samej kieszonce co klucze czy inne ostre gadżety. Portfel nie lubi też przebywać w towarzystwie flakonu z perfumami, które mogą się wylać na niego. Zadbaj więc aby trzymać go oddzielnie. Dzięki temu jego powierzchnia będzie zabezpieczona przez uszkodzeniem, zarysowaniem i niekontrolowanym zalaniem. Staraj się też nie przeładowywać jego zawartości, bo może to spowodować przerwanie szwów i utratę kształtu. Raz na jakiś czas opróżniaj go ze starych paragonów czy zużytych karnetów na siłownię.

Nie susz portfela na kaloryferze

Jeśli zdarzy się, że portfel zamoknie, susz go w temperaturze pokojowej. Nie ma nic gorszego dla skóry jak suszenie jej w wysokiej temperaturze. Jeśli bowiem suszysz portfel na kaloryferze czy słońcu, skóra może popękać od nadmiernej temperatury. Staje się też wtedy szorstka, sztywna i twarda. Można w ten sposób zniszczyć swój ulubiony portfel. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, a zobaczysz, ze szybko Twój portfel odzyska swój fason i nienaganną formę.

Konserwuj skórę trzy razy do roku

Tak jak torebkę czy buty, raz na kwartał także i portfel powinno się konserwować kompleksowo. Warto już przed pierwszym użyciem zabezpieczyć go przed uszkodzeniami. Z powodzeniem do portfela ze skory licowej można wykorzystać bezbarwną pastę do butów lub tłuszcz. Wystarczy miękką ściereczką rozprowadzić odrobinę preparatu na powierzchni portfela i wetrzeć go. Do skóry lakierowanej lepsza będzie oliwa z oliwek, a do barwionej skóry – wosk pszczeli z terpentyną. Konserwację należy powtarzać średnio raz na 3 miesiące. Dzięki tym zabiegom portfel będzie doskonale zabezpieczony przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem słońca. Zdecydowanie posłuży dłużej w perfekcyjnej kondycji.

Na bieżąco usuwaj plamy z powierzchni skóry

Często zdarza się, że nasz portfel po kontakcie z kosmetykami czy inną zawartością torebki ulega zabrudzeniu. Wtedy nie zwlekaj, staraj się usuwać zabrudzenia regularnie. Świeże plamy łatwiej usuniesz niż stare. Najlepszym sposobem na wywabienie plam będzie woda z odrobiną octu. Nie używaj do tego wody z mydłem, które zostawia osad i może powodować pęknięcia skóry. Na miękką ściereczkę nanosimy nieco roztworu wody z octem i wcieramy ją kolistymi ruchami w zabrudzoną powierzchnię. Należy też pamiętać aby nie przemoczyć portfela, a jedynie go zwilżyć. Jasny portfel z plam można wyczyścić łatwo zwykłą gumką do ścierania. Używaj jej jednak delikatnie aby nie uszkodzić powierzchni skóry. Dzięki temu Twój portfel odzyska świeżość i elegancki wygląd.

A gdy portfel jest już bardzo zniszczony? Jeśli koniecznie chcesz go uratować, sięgnij po specjalistyczne środki konserwujące i farbę do renowacji skóry. W ten sposób możesz przywrócić dawny blask staremu portfelowi. Na popękany portfel, z wyraźnymi rysami dobrze sprawdzi się specjalistyczna farba tonizująca do skóry. Wypełni nieestetyczne plamy, wyrówna koloryt i doda świeżości.

Jeśli nadal, pomimo tych zabiegów portfel daleki jest od ideału, może warto pomyśleć nad kupnem nowego? Skóra, mimo iż bardzo wytrzymała ma jednak swoje ograniczenia i czasem po prostu starego portfela nie da się uratować. Sprawdź ofertę portfeli skórzanych sklepu Belveder.com.pl. Z pewnością znajdziesz tu idealnego następcę swego portfela.

Które portfele doradzamy wybrać?

Szczególnymi modelami portfeli, są te uszyte ręcznie z bardzo solidnej skóry Balowej.

Portfel Slim Wallet CiemnobrązowyWykonany ze skóry w ciemnobrązowym kolorze.
Mały portfel męski na karty kredytoweZgrabny fason uszyty w orientacji poziomej, idealny do kieszeni marynarki.
Portfel Slim na dokumenty i kartySuper cienki portfel, uszyty ręcznie z przecieranej skóry vintage.

Pytania klientów

Tomek,
Poznań

Witam. Kupiłem męski portfel skórzany, szyty ze skóry typu dwoina bydlęca. Dokładnie to portfel bez kieszeni na monety z Tej Strony , co myście Państwo aby konserwować do delikatnym bezbarwnym balsamem do skór?


opinie
Edward, Radom

Ja z własnych doświadczeń (a testowałem już 2 preparaty z tej strony) mogę polecić tobie krem do skór porowatych, lub balsam. Jeśli chodzi o chemię do skór naturalnych, to oba rozwiązania się nadadzą. Krem będzie tłustszy i na dłużej ochroni skórę przed zniszczeniem, ale pozostawi lekki połysk na jej powierzchni. Balsam do skór, natomiast nawilży portfel skórzany i nada mu lekkiego zmatowienia.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *